Výběr stavební firmy

Stejně jako při hledání projektanta jsme oslovili několik adeptů na realizaci naší rekonstrukce. Už se nemůžeme dočkat, až si budeme svépomocí vyrábět designové detaily našeho království, nicméně vzhledem k rozsahu rekonstrukce hrubé stavby a celkových stavebních úprav jsme pro rekonstrukci domu jako takového museli volit stavební firmu. Kdybychom si měli vše dělat sami při našem pracovním vytížení, jeden život by nám na to stěží stačil. 

Určitě smekáme klobouk před všemi těmi, kteří to zvládají celé sami, ale my bychom tohle nedali. O to více bylo důležité to mít vše dobře spočítané a vymyšlené tak, aby nás realizační firma nestála majlant, ale výsledek stále stál za to. 

Existovala také varianta, že si na jednotlivé práce budeme shánět individuální profesanty, čímž by se na první pohled možná zdálo, že se dá ušetřit. Nicméně tuto zkušenost už nám zaplatil můj švagr a Vláďův brácha (díky Tome). V několika případech se mu stalo, že profesant práci pokazil, a tak než aby ji po sobě opravil, raději sbalil svých pět švestek a svět už ho nikdy neviděl. Švagr pak strávil nejen spoustu peněz nápravnými pracemi, ale zároveň spoustu času hledáním dalšího lepšího profesanta, který by dal chyby do pořádku, což celou rekonstrukci výrazně zdržovalo.

Zkontaktovali jsme tedy cca 10 firem, z čehož asi 6 firem se přijelo na domeček podívat a zúčastnilo se našeho výběrka. Každá firma měla naprosto odlišný přístup. S výběrem nám trošku pomohl už náš stavební dozor, což určitě doporučujeme. Uměl nás upozornit, na co si dát pozor, a často to byly důležité maličkosti, které by nás samotné nenapadly. Kontakty na realizační firmy jsme měli od projektantů, stavebního dozoru, z Facebooku a některé jsme si vygooglili.

Co byla taková jasná negativa při prvních prohlídkách?

  • Přijeli a okamžitě to chtěli celé zbořit (jo, je to výrazně jednodušší), ačkoliv jsme jim jasně řekli, že si přejeme zachovat ducha daného místa a chceme rekonstruovat
  • Aby nás zaujali, vytvořili na první pohled velice podceněný rozpočet, který bylo jasné, že nemohou dodržet
  • Náš domeček je moc nezajímal a nesdíleli s námi naše nadšení – prostě to pro ně byl jenom další kšeft – u novostaveb to možná ještě jde, ale věříme, že když se člověk vrhne do rekonstrukce, musí k tomu mít trochu vztah, kort když má spoustu potrhlých nápadů, jako jsme měli my
  • Některým firmám naprosto chyběla odbornost a říkaly nám úplné nesmysly – o postupech i materiálech

A co se nám naopak na firmách líbilo a co jsme ocenili?

  • Osobní zájem o projekt – zkrátka si to tam s námi uměli vizualizovat a těšili se na výsledný výstup
  • Prozákaznický přístup a ochota vyjít vstříc- toto bylo pro nás asi nejzásadnější. Rekonstrukce je zkrátka úplně něco jiného než novostavba. Není to tak, že se na stavbě nemusíte ukázat, dokud nebude hotová, ale naopak při odhalování všemožných překvapení musíte stále vymýšlet a dělat nová rozhodnutí za běhu. Proto je třeba, aby byla firma otevřená různým způsobům řešení a byla ochotná s vámi vést dialog. I po finanční stránce tam může nastat dost změn, a pokud člověk nemá neomezené finance, je fajn, když váš stavbyvedoucí má jistou dávku empatie a snaží se s vámi spolupracovat při hledání těch nejekonomičtějších a zároveň nejfunkčnějších řešení.

Zároveň je u rekonstrukcí téměř nemožné, aby vám stavební firma udělala přesné nacenění, pokud jim dáte jen dokumentaci pro stavební povolení. Až podle prováděčky totiž budou vědět, jaké materiály se budou používat a kolik jich bude. Proto se vám může stát že orientační nástřel ceny bude opravdu jen velmi orientační. V našem případě ta cena neměla s finální cenou vůbec nic společného. Tím, že se musela provést spousta změn, které nebyly v plánu, jako zboření části domu, odvoz daleko více suti, která vznikla bouráním betonových stropů, které měly být jen z osb desek, nutná kompletní výměna střechy a krovů atd. atd…..radši nebudu ani pokračovat dál….Zkrátka a dobře, rozpočet rekonstrukce se zdvoj až ztrojnásobil.

Pokud si nerekonstruujete dům pouze svépomocí, ale bude vám ho, i kdyby jen částečně, rekonstruovat firma, je určitě dobré si před jejím výběrem také pozjišťovat, jak moc je v tomto ohledu flexibilní a znalá. 

Existují firmy, které používají stále stejné technologické postupy už desítky let. Potom ale existují i inovátorské firmy, které se vzdělávají a mají zkušenosti s různými druhy postupů. Toto je věc, která vám může ušetřit velkou spoustu peněz (a to v řádech statisíců korun). Přecejen dnešní trh nabízí obrovské množství nových materiálů a řešení, která za našich babiček bohužel ještě neexistovala. Proto se vyplatí si najít firmu takovou, která zná variant více a má více zkušeností. Zároveň je třeba najít firmu, která rekonstrukce dělá a nestaví jen nové domy- a zde bych si určitě vždy vyžádala nějaké referenční projekty. Naše stavební firma zas tak zkušená v rekonstrukcích nebyla, ale počítali jsme s tím, a pojistili jsme si to spoluprací s výborným stavebním dozorem. Stavbyvedoucí je velmi pokorný člověk a společně se stavebním dozorem vždy našli to nejlepší a nejlevnější řešení. Důležité tedy pro nás bylo, aby stavbyvedoucí nebyl žádný egoistický všeználek, ale aby byl otevřený diskuzi.

Naše výběrko tedy nakonec vyhrála malá stavební firmička, nebo spíše super stavbyvedoucí s partou šikovných kluků. Určitě nelitujeme našeho výběru a myslím, že jsme se nemohli rozhodnout lépe. Ani si neumím představit, jak by rekonstrukce dopadla v případě výběru některé z jiných firem. Neumím si představit, jak bychom s některými z nich hledali řešení a troufám si říct, že kvůli nemožné diskuzi by se možná stalo to, že bychom pro nedostatek financí museli stavbu zastavit napůl rozdělanou. 

Mějte se prima,

Péťa a Vláďa

Pexels-tobi-463734

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *