Jak si navrhnout dispozice

Již v předchozí kapitole jsem zmínila, že tato fáze se jmenuje studie. Tuto studii vám může zpracovat architekt, projektant a nebo si ji můžete celou vymyslet sami, a pak vám ji jen projektant zakreslí. 

Troufám si říct, že málokdo z vás, kteří se dopátrali až na náš blog, nechá návrh vašich vysněných domovů čistě na vašem projektantovi. Jste to totiž vy, kdo ve vašem království budete žít, a proto vy jste ti klíčoví lidé, kteří by měli alespoň trochu tušit, jak by to vaše království mělo vypadat. Určitě bychom za nás doporučili tak nějak na studii pracovat společně s projektantem – mít své představy, ale nechat si poradit. Přecejen dobrý projektant může mít spoustu nápadů díky zkušenostem z projektů, které už v minulosti zpracoval.

My si vybrali projektanta, který podle svých slov “strávil na stavbách spoustu času.” To pro nás bylo při výběru asi to nejdůležitější – praxe. Bylo pro nás klíčové právě to praktické hledisko, protože se jednalo o velice komplikovanou rekonstrukci domu, kde byla třeba kompletní změna jeho dispozic. Měli jsme vizuální představy, dům už jsme měli ozkoušený a chtěli jsme projektanta, který bude umět poradit a zároveň dát nějaký rámec našim bláznivým nápadům. Bohužel to tak ale úplně nevyšlo, a tak jsme si ve finále všechno museli vymyslet sami a projektant nám to jen zakreslil (a bohužel i to udělal blbě:) Nicméně vymýšlení jsme si užívali a na praktické zkušenosti jsme se holt o to víc ptali všech okolo, kdo bydlí v baráčku. 

Teď už tedy pojďme na věc a řekněme si pár tipů, které vám mohou plánování vašich království ulehčit.

Co bychom určitě doporučili na začátek, je zkusit si v domku, který budete rekonstruovat, alespoň pár měsíců bydlet – ideálně 1 rok, abyste si tam zažili všechna 4 roční období. Abyste věděli, jak jde slunce a stín v létě, kudy vám stéká voda při podzimních deštích, kde se vám v zimě hromadí sníh, kde se udržuje vlhkost, v jakých místnostech je zima nebo naopak příliš teplo. Samozřejmě, některé domky jsou bez rekonstrukce neobyvatelné a tato možnost není. Pokud to ale jen trošku jde, i když jste určitě nedočkaví a nejraději byste začali kopat a přestavovat ihned, stojí za to si ten 1 rok počkat a baráček si tak nějak zkusit zažít. Existuje totiž určitě řada věcí, které vás bez těchto zkušeností nenapadnou. 

Co je důležité při plánování zohlednit je světlo a hluk, a nasměrování oken na správné světové strany. Za dva roky bydlení v našem domečku jsme zjistili kdy a jak moc světla ve kterých místnostech je a proto se nám potom lépe plánovalo, kde je třeba přidat okna, popřípadě kde je třeba přidat více osvětlení. Naopak časté vyjížďky sousedovic traktorů nás přiměly se zamyslet, kde okna určitě nebudou, a to nejen kvůli hluku, ale i kvůli prašnosti.

Dalším důležitým faktorem, který velmi ovlivnil naše plánování, byla velikost našeho domu s ohledem na přenášení věcí tam a zpět. Může se to zdát až neuvěřitelné, ale protože má náš dům tvar písmene U a k tomu dvě patra, cesta tam a zpět mezi ložnicí a obývákem trvala krásnou 1 minutu a 45 vteřin. Znamenalo to, že když jsme si zapomněli vzít z obýváku nabíječku, čekal nás pěkně dlouhý výlet po celém domě. Nešlo samozřejmě jen o nabíječku, ale o spoustu dalších věcí. 

Představte si, že přijedete z výletu od rodičů a máte v tašce mokré sportovní oblečení z běžek, které musí na věšák, k tomu čisté prádlo, sportovní výbavu, hygienické potřeby a napečenou bábovku od maminky. Abyste tyto věci z jedné skromné tašky uložili na svá místa, čeká vás pěkná hodinka chození po domě sem a tam. Z tohoto důvodu jsme měli doma stále nepořádek. Jo, byli jsme prostě líní běhat kilometry sem a tam kvůli jednomu tričku, jednomu mýdlu atd. Na druhou stranu nás to naučilo plánování a strategii, protože jsme při každé cestě zvažovali, co musíme vzít s sebou, aby se cesta naplno využila.

Určitě nás to tedy donutilo domeček naplánovat tak, aby bylo vše více centralizované a na jeho „periferiích“ byly pouze místnosti, které se budou využívat minimálně, a určitě ne jako šatny pro věci, které budeme potřebovat každý den.

Je fajn si při kreslení studie vždy představit vaše denní rutiny. Kudy přijdete domů, kde si odložíte tašku z práce nebo kabelku, kam dáte kočár, kudy ponesete nákup k lednici, kam se pak půjdete převléknout; prostě si představit, jak se přes den v domě pohybujete a jaké věci používáte.

My třeba trávíme velké množství času na zahradě a hodně často venku i jíme. Nosíme tedy z kuchyně ven velké množství nádobí a jídla tam a zpět. Bylo tedy důležité toto zohlednit, abychom mezi venkovním posezením a kuchyní měli co nejkratší trasu, a zároveň aby na té nejkratší spojnici byly otvírací dveře HS portálu a nebyly třeba umístěné tak, abychom museli cokoli nějak obcházet. 

Stejně tak se chodíme zvenku často napít dovnitř, a proto jsme i zamýšleli umístění dřezu v kuchyni tak, aby byl co nejblíže dveřím na terasu. 

Když jsme vymýšleli například umístění lednice, šlo nám o to, aby byla kam položit taška s nákupem při vykládání věcí a člověk se k ní nemusel ohýbat. 

V zimě používáme krb víceméně každý den a tak dost často nosíme do domu zvenku dřevo. Samozřejmě to vždy obnáší pár popadaných třísek na podlaze a nějaký ten nepořádek, který je třeba zamést. Proto je opět třeba vzít v úvahu umístění dveří co nejblíže krbu tak, abychom s košem nemuseli procházet skrz ložnici a dětský pokoj, a nepřidělávali bychom si tak práci a úklid navíc.

Venkovní sezení jsme například měli naplánované původně za domem na krásné terase u bazénu. Bohužel ale představa, že budeme večer grilovat a nosit věci opět okolo celého domu nás donutila přehodnotit umístění tohoto sezení blíže k domu. Jak se znám, byli bychom líní takový altán uklízet, jelikož by to opět znamenalo chození sem a tam a ještě do kopce, což ve tmě nemusí být úplně to nejpohodlnější řešení.

Život na vesnici mezi poli nás také naučil, že když je pylová sezóna, máme v domě několikanásobně více pylu, než kdybychom bydleli ve městě. To nás donutilo zohlednit barvy v interiéru. Původně bylo v plánu mít v domě spoustu černých kovových prvků- všechna okna, nohy od jídelního stolu a všech malých stolků, parapety atd. Když jsme ale za dva roky života v domečku zjistili, jak rychle dokáže žlutý pyl udělat vrstvu na čerstvě očištěné vodorovné ploše, rozhodli jsme se volit spíše střední tóny – ani bílé, ani černé – ale prostě takové, na kterých nebude vidět okamžitě každé zrníčko pylu a prachu.

Také nám lezly krkem velmi nelogicky umístěné vypínače světel, které nám naše túry po domě ještě více prodlužovaly a nutily nás chodit zásadně ve dvou. Ten kdo šel první vždy v další místnosti rozsvěcel, a ten druhý v předchozí místnosti zhasínal. Nedejbože když byl člověk doma sám, to teprve byla cesta.

Šílené bylo také umístění wc v původní koupelně. Bylo totiž pod šikmou střechou. Ženy by to možná ani nenapadlo, ale muži neměli při jeho používání možnost si pohodlně stoupnout, protože hlavou naráželi do šikminy. Bylo tedy potřeba stát ohnutí a nebo metr od mísy, přičemž ani jedno asi nebylo úplně to pravé ořechové.

Zkrátka a dobře, věcí, které vám můžou vadit, překážet nebo jsou nepraktické v domečku před rekonstrukcí může být velká spousta a proto není nic lepšího, než si je vyzkoušet na vlastní kůži.

Pokud budete měnit dispozice domu nějak výrazněji, opět se zaměřte i na ty nejmenší detaily. Naplánujte si i to, kam budete dávat špinavé prádlo a kde budete žehlit. Při plánování domu jsou toto totiž takové „nepodstatné“ maličkosti, na které často už nezbývá energie a nebo si na ně člověk ani nevzpomene. Až bude ale dům hotový, budete si na ně vzpomínat velice často, pokud budou nedomyšlené a budou vám lézt na nervy. 

Udělejte si tedy dostatek času na plánování každé místnosti a přemýšlejte nad tím, jak ji budete používat. Až se půjdete sprchovat, zamyslete se, kam dáte špinavé oblečení, kde vám bude viset ručník až půjdete do sprchy nebo vany, kam poté pověsíte mokrý ručník, kam si zapojíte kabel až si budete fénovat vlasy, kam si zapojí kabel muž až si bude holit vousy elektrickým strojkem, zvažte dostatek zásuvek, zamyslete se, kam si položíte čisté suché oblečení na převlečení, kde budete mít uschovaný kýbl a čistící prostředky…..Nechcete mít přece krásnou designovou koupelnu obloženou velkoformátovou dlažbou z pravého kamene a mít pod krásnou umyvadlovou deskou z masivu na stylovém kamenném kačírku postavený kýbl a v něm hozené 4 barevné hadry a Savo (samozřejmě pokud ten kýbl také nebude dělaný od truhláře na míru tak, aby vám ladil). 

Zamyslete se, kam uschováte těžké sportovní náčiní jako kola a lyže, abyste je opět nemuseli složitě pronášet domem a riskovat, že si při tom omlátíte omítky. My třeba nyní během rekonstrukce bydlíme provizorně v pronajatém bytě s předzahrádkou. Ta ale nemá vrátka na ulici. Pokud tedy sekáme trávu, musíme koš ze sekačky, ze kterého vypadávají kousíčky trávy,  pronášet celým bytem, abychom ho mohli vysypat do popelnice na bioodpad před domem – a to vážně nechcete. 

Nezapomeňte ani na dostatek úložných prostorů, ať nemusíte schovávat vrtačky a šroubováky v kuchyňské lince, protože jste jim zapomněli zajistit své místo.

Zvažte, jak daleko budete nosit oblečení na vyprání z koše na prádlo do pračky a sušičky, a dále k žehlícímu prknu (pokud žehlíte :) Pokud toto nebudete mít dispozičně dobře vyřešené, velice rychle vám tato činnost začne lézt krkem. Málokdo má úklid rád, nicméně je vždy možnost si ho co nejvíce usnadnit, aby nám zabral co nejméně času a my se mohli věnovat aktivitám, které jsou pro nás výrazně zábavnější. 

Pokud plánujete robotický vysavač, už teď se zamyslete kam umístíte dokovací stanici tak, abyste pro ní měli udělanou zásuvku a zároveň abyste o vysavač nezakopli pokaždé, když půjdete kolem, protože nebude v domě kam jinam ho dát, než doprostřed chodby.

Zamyslete se, kde vám chybí zásuvky a proto tam zatím musíte používat nevzhledné prodlužováky a rozdvojky. Co se týče zásuvek, určitě je fajn jich mít víc než míň. Já třeba celé dva roky nadávala na jejich nedostatek při vysávání klasickým vysavačem, kdy byla v domě určitá místa, kam mi vysavač nedosáhl ani od jedné zásuvky. Taky mě štvalo to, že byly zásuvky moc vysoko a tak jsem často kabelem od vysavače strhávala věci ze stolů.

Dost populární je v poslední době také schoz prádla dolů do technické místnosti k pračce. Určitě to je super, pokud ale po vyprání není třeba prádlo nosit čisté do skříní po schodech zpět do 1.patra – proto bych určitě zvážila umístění pračky a sušičky ve stejném patře, kde máte uložené oblečení.

U plánování jsme třeba málem zapomněli na zásuvky a osvětlení zvenku domu, a i toto je třeba promyslet do detailů. Původně jsme plánovali pohybová čidla na světlo v celém dvorku. Dva roky života na vesnici nás ale donutily tyto plány změnit. Zjistili jsme, kolik zvířátek nám běhá po zahradě a bylo jasné, že by pak každý pták a kočka neustále světla rozsvěceli.

V této kapitole bych se mohla opravdu rozepsat s každým detailem, který jsme plánovali. Pojďme si ale nechat něco i na další kapitoly, kde budeme řešit jednu místnost po druhé a bude tam právě na tyto detaily prostor.

Ať už tedy plánujete stavět nebo rekonstruovat, určitě vám pomůže si zkusit představit, co a jak v domě budete dělat, jaké jsou vaše běžné rutiny. Vyzkoušejte si, pokud není možnost v domečku strávit rok života, nasimulovat takový vzorový den. Projeďte si všechny aktivity, které děláte- od vaření, stravování, převlékání se, po hygienu, domácí práce, ale taky relax a odpočinkové aktivity. 

No dneska už jsem toho napsala až až. Snad vám našich pár zkušeností pomůže zachytit alespoň nějakou maličkost, která půjde udělat lépe a praktičtěji.

Mějte se moc prima a ať vám vaše domečky pěkně rostou.

Péťa a Vláďa

Pexels-engin-akyurt-2767814

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *