Téma projekt a projektant se na našem blogu objeví hned několikrát a to z dvou hlavních důvodů.
- Troufáme si tvrdit, že projekt je alfou a omegou celého rekonstrukčního projektu
- Tolik průšvihů s projektem a projektantem, jako jsme měli my asi jen tak někdo nemá. Proto určitě můžeme posloužit jako skvělý příklad toho, co se dá všechno zvorat a na co si dát při spolupráci s projektantem bacha.
Jak Vláďa tak já pocházíme z nevelkých měst, kde se většinou věci zařizují stylem „Pepa je truhlář, tak ho oslovíme na kuchyň,“ „kolegyně v práci má manžela projektanta, tak od toho si to necháme nakreslit,“ a „spolužačky švagr je elektrikář, tak od něj bude elektrika.“
Když jsme se ptali lidí v našem okolí, kteří nedávno stavěli/rekonstruovali, zjistili jsme, že toto je způsob, kterým se při výběru dodavatelů rozhodovala větší část z nich.
Věříme, že právě nedostatečné porovnání s konkurencí může být jedním z důvodů, proč rekonstrukce mnohdy přijde na dvoj až trojnásobnou cenu, než člověk předpokládal. Stejně tak jako naše babičky mají zmáklé, kde prodávají ty nejlepší jahody a jaký supermarket má zrovna tento týden ve slevě máslo, stejně tak se dá ušetřit spousta peněz a starostí, pokud se člověk opravdu pověnuje právě výběru projektanta a jasně si vybere to, co je pro jeho projekt úplně to nejdůležitější.
Ačkoliv jsem se vždy domnívala, že projektanti budou všichni pracovat podobně a jejich výstup bude víceméně stejný, jen každý z nich bude mít jinou cenu, s čím více z nich jsme mluvili a setkali se, tím více jsme byli překvapeni, jak se mohou od sebe lišit.
My osobně jsme telefonicky nebo pomocí videokonference mluvili asi se šesti projektanty. Další čtyři jsme si potom pozvali osobně na schůzku přímo k nám, aby se na dům podívali a abychom zjistili, zda si sedneme a co nám mohou nabídnout. Po hodinách času strávených s každým z nich jsme zjistili, že bychom mohli projektanty rozdělit do několika základních prototypů (a teď to prosím čtěte trochu s nadsázkou):
- Architekt a umělec
+ Chodí po domě a kreslí vám úžasné vize a představy o tom, jak to bude krásné. Má velký cit pro design a vymyslí nevymyslitelné. Lidé, kteří mají rádi design si s nimi rozumí a nechají se často okouzlit tou představou budoucí nádhery budoucího bydlení.
– Občas může chybět praktický pohled na věc – může častěji řešit spíše to, jak to bude dům vypadat než to, jak se bude dům používat po praktické stránce. - Kancelářský typ
+ Pracuje jako zaměstnanec pro nějakou větší projektantskou firmu. Výhodou je, že udělá to, co má, a má za sebou tým lidí, kteří jeho práci zkontrolují, takže bude projekt nejspíš správně.
– Nemusí mít nutně osobní zájem na tom se v projektu moc realizovat a vymýšlet inovace, může chybět jistá dávka kreativity a nápaditosti. - Typ otrkaný děda s desetiletími zkušeností
+ Tento člověk je otrkaný, má hromadu zkušeností, má za sebou spoustu zrekonstruovaných domů a řešil hodně rekonstrukčních průšvihů, takže si určitě poradí, když se nějaký průšvih objeví i u vás.
– Může se stát, že vám bude nabízet postupy a technologie, které už se 20 let nepoužívají a může mu chybět inovativní přístup, protože bude chtít vše řešit pouze tak, jak je zvyklý. Jelikož už se toho nastavěl a nakreslil tolik, může se vám s ním hůře nacházet kompromis, když budete přicházet s inovátorskými nápady. - Inovátor
+ Má nastudované všechny nejnovější trendy v oblasti materiálů a technologií. Často bývá namotivovaný a natěšený na další nový projekt, až bude moci zase vyzkoušet ty nové věci v praxi.
– Občas bývají inovátoři čerství absolventi, takže jim můžou chybět dostatečné zkušenosti, a to hlavně při řešení stavebních průšvihů u starých domů. - Precizní puntičkář
+ Jeho projektová nabídka pro vás bude mít krásný formát, bude mít skvělou prezentaci, přijede vždy včas, dodrží všechny termíny, bude skvěle komunikovat a potrpí si na přesnosti ve všech směrech. Vše musí mít jasná pravidla a být na velice profesionální úrovni.
– Můžou mu chybět zkušenosti ze stavby, jelikož bývá spíše na tu „papírovou“ práci. - Pan Problém neboli „Nebude lepší to zbourat“?
– Přijede k vám a od samého začátku vidí ve všem problém. Aniž by si vyslechl vaše představy a udělal si obrázek o vašem vztahu k nemovitosti, hned co otevře dveře vám navrhne demolici. Nemusí to být nutně kvůli špatnému technickému stavu domu, ale často i jen z důvodu, že namalovat nový dům je daleko jednodušší a zabere to méně než 1/3 práce, než když rekonstruujete. Pana Probléma prostě na rekonstrukci baráčku nechcete.
Samozřejmě 90% projektantů je kombinací několika z těchto prototypů a mají klidně vždy jen ty pozitivní stránky. U pár % ale převládá kombinace jen těch vlastností negativních.
Projektanti jsou stejně jako my jen lidé a každý má různé charakterové vlastnosti. Je tedy třeba vzít při výběru toho „pravého“ toto v potaz a nevybrat si projektanta prostě jen proto, že je to projektant. Po našich zkušenostech můžeme říct, že každý každý projektant pracuje a komunikuje úplně jiným způsobem a bylo třeba si hned od začátku udělat jasno, které jeho vlastnosti a schopnosti pro nás byly ty nejdůležitější. Každý z nás máme bezpochyby nějaké dobré a nějaké špatné stránky a stejně tak i projektanti. Museli jsme si ujasnit, kde ze svých požadavků polevit a kde naopak přitlačit. Rozhodovali jsme se zda vezmeme projektanta, který sice neumí moc komunikovat a chodí na schůzky pozdě, ale po technické stránce je to expert, nebo raději budeme spolupracovat s někým, kdo nám vytvoří dokonalou vizualizaci ve 3D, ale nebude mít desetiletí zkušeností s problémy, které u nás na stavbě určitě nastanou.
No a co je tedy možné zvažovat při výběru „toho pravého“?
- Jaké má projektant zkušenosti? Chtějte vidět jeho předchozí projekty a realizace, ať si uděláte představu, kolik už toho má za sebou.
- Má projektant své vlastní razítko a nebo pracuje pod dohledem garanta, který má razítko?
- Je projektant spíše estét nebo praktik?
- Je pečlivý a precizní? Má smysl pro detail a nedělá zbytečné chyby?
- Jak dobře komunikuje, jak rychle reaguje na vaše emaily? Chodí včas a dodržuje dohodnuté termíny?
- Je pro vás klíčové, jaký je projektant člověk?
- Je projektant solitér a bude vám chtít vše zpracovat sám a nebo vás bude aktivně zapojovat do tvorby projektu?
- Budete od projektanta chtít jen nakreslit projekt a nebo i vše zařídit na úřadech?
- Budete potřebovat projekt jen tak naoko pro získání stavebního povolení nebo budete potřebovat připravit projekt podle kterého poté budete být schopni vše postavit do posledního detailu?
- Budete žádat o dotace? Zvládne váš projektant zpracovat projekt s ohledem na jejich získání?Jak rychle bude projekt hotový a jaká bude jeho cena?
Určitě se budete jinak rozhodovat při novostavbě, při lehké rekonstrukci jednoho pokoje a při celkové kompletní rekonstrukci domu.
Co se týká právě té ceny, jsou projektanti, kteří vám projekt pro stavební povolení vypracují za 30 tisíc Kč a také ti, kteří vám ho udělají za 300-500 tisíc Kč. Ani jedna cena není správná nebo špatná. Určitě je třeba uvažovat vzhledem k ceně to, jak je dům velký, a jak podrobný je projekt potřeba. Nenechte se zmást pouze tím, že kolega z práce měl projekt o 50 tisíc Kč levnější. Nemůžete porovnávat svůj rekonstrukční projekt 200 let starého domu s rozlohou 500m2 s projektem pro novostavbu bungalovu o rozměru 150m2 a naopak.
Po našich bohatých zkušenostech z rekonstrukce bychom určitě rádi vyzdvihli, že se v žádném případě nevyplatí šetřit 20 tisíc na projektantovi, který vám nakreslí něco špatně a ve výsledku vás pak jeho chyba při realizaci bude stát třeba 200 tisíc navíc. Nám konkrétně projektantovy chyby znamenaly až milionové škody, a to doslova.
My jsme si projektanta vybrali hlavně z důvodu, že nám slíbil vytvoření velmi podrobné prováděcí dokumentace a zároveň proto, že sliboval hromady kontaktů na stavební firmy a na dodavatele za skvělé ceny. To nás bohužel dost okouzlilo a už jsme tak trochu podcenili další důležité stránky. Dále nám ho doporučila známá architektka s tím, že s ním spolupracuje na vizualizacích. Tvrdila, že má zkušenosti ze staveb. To nás dost ujistilo, že to asi nebude nějaký patlal. Nechtěli jsme stavbou nepolíbeného teoretika, když už zpočátku bylo jasné, že se bude jednat o velmi těžké vymýšlení a netradiční řešení sanace různých částí domu. Chtěli jsme projektanta s praktickými zkušenostmi ze staveb a věřili jsme jedné známé. Byli jsme hloupí a málo si vše ověřili. No, o tom ale příště.
U rekonstrukce je dále velmi důležité znát co nejlépe stav vaší nemovitosti. Za nás určitě byla skvělá volba si pozvat stavebního inspektora, který nám vypracoval kompletní posudek domu, proklepal nám každou zeď a podlahu, a upozornil nás na to, co nás všechno může čekat za nálezy. Tím pádem jsme počítali s těmi „nejhoršími variantami“ jak u podlah, stěn, střechy apod., a proto jsme i v projektu zvažovali rekonstrukci kompletní. Zároveň je super, že když máte nějaký ten posudek od odborníka, bude projektant s objevenými vadami počítat a zohlední je při vytváření projektu. Bude vám pak schopný dát přesnější nacenění rekonstrukce a zároveň vám navrhnout řešení, které nebudete muset dodatečně řešit s úřadem.
Pokud zvažujete jen „malou“ rekonstrukci dílčích částí domu, stojí za to zainvestovat do odborníka, který se vám na nemovitost podívá a ujistí vás, že se tato rekonstrukce dá provést separátně od jiných částí domu. Z příběhů stavebníků totiž velice často slýcháváme to, že plánovali „jen vyměnit krytinu“ a nakonec z toho vylezla kompletní bouračka podlahy, nové izolace, štěrk, nové vylití betonem atd. Pokud člověk nemá dostatečnou finanční rezervu, velice jednoduše se potom dá dostat do průšvihu takového, že najednou musíte žít v polorozbořeném domě a nemůžete pokračovat do té doby, než se našetří. Pokud se tedy chystáte pouze na lehké povrchové úpravy, ujistěte se na 100% před prvním kopnutím, že vás nemohou čekat skrytá překvapení, aby se vám potom nestalo, že se třeba budete muset z domu na pár týdnů, popřípadě měsíců vystěhovat – a tady opravdu víme o čem mluvíme :)))
Ale vraťme se zpět k výběru projektanta. Při velikosti našeho domu (cca 480m2 užitné plochy) jsme tedy věděli, že 30 tisíc na vytvoření dobrého projektu stačit nebude a rozhodli jsme se v tomto ohledu zainvestovat. Počítali jsme s tím, že si tím zaplatíme za jistotu, že vše bude technicky správně, a že nám nainvestované finance do budoucna ušetří peníze, které by nás stály případné nápravy.
Bohužel, ani přes velice pečlivé kroky, které jsme podnikali při výběru, se nám nepodařilo vybrat si správně. Náš projektant se stal jednou velkou kapitolou, která jistě pobaví spoustu z vás, a proto si zaslouží své separátní video. Nicméně jsme se minimálně velmi dobře poučili, a přes všechny nepříjemnosti, které nám náš špatný výběr projektanta způsobil, jsme si odnesli spoustu ponaučení, která už nás lépe připravila na správnější výběr dodavatelských firem a stavebního dozoru, kteří nás doteď zatím nezklamali a pomáhají nám dát dokupy to, co projektant zvoral. Po tom všem co jsme si tedy zažili za trable kvůli špatnému projektu nyní litujeme, že jsme při výběru projektanta nebyli ještě důslednější. Projekt je alfou a omegou celé rekonstrukce a při jakémkoliv dalším nastalém problému při rekonstrukci projektanta proklínáme a litujeme, že jsme nezainvestovali lépe.
A co se tedy dá na projektu všechno pokazit a jak vás může projektant tahat za nos, to už se dozvíte v příštím příspěvku.
Tak zase brzy na viděnou,
Péťa, Vláďa a Míša