Chybějící základy domu

Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami, stál jeden překrásný stodvacetiletý domeček…..

Jo, takhle ta naše pohádka začala, ale bohužel se z ní velice rychle stal spíš pěkně strašidelný příběh – příběh o padajícím domu bez základů. Nejen tedy o padajícím domu, ale o domu s kompletně promočenými zdmi s vlhkostí kam se podíváš.

Když jsme domeček kupovali, bylo na něm vidět, že bude třeba nějak opravit. Bohužel ale nejsme ani jeden z nás statik ani stavební inženýr, a tak nás ani ve snu nenapadlo, že je možné koupit i dům, kterému úplně chybí základy. Ano, nemluvím o nízkých 40 cm základech, které se v minulosti nehloubily do nezámrzné hloubky, ale mluvím o základech o hloubce 0 centimentrů, čili o základech takzvaně žádných.

Jelikož by tento příběh byl opravdu dlouhý, pokusím se být věcná a zesumarizovat pár našich poznatků a tipů pro vás, pokud vás také čeká řešení chybějících nebo neúplných základů.

Pojďme tedy rovnou k věci, aneb jak jsme problém chybějících základů řešili. 

  1. Pozvali jsme si znalce, který nám potvrdil, že základy opravdu chybí a jde o jasnou skrytou vadu, kterou budeme moci reklamovat u bývalých majitelů.
  2. Pozvali jsme si soudního znalce aby nám vypracoval ještě jeden posudek, ale tentokrát s kulatým razítkem tak, abychom mohli bývalé majitele kontaktovat a uplatňovat chybějící základy jako skrytou vadu a požadovat finanční kompenzaci.
  3. Nechali jsme si vypracovat i posudek od statika, abychom měli pro soud co nejvíce důkazů v případě, že by majitelé nebyli ochotni kompenzovat mimosoudní cestou.
  4. Požádali jsme právníka, aby majitele vyzval k mimosoudnímu řešení. 
  5. Jelikož se bývalí majitelé nechtěli domluvit, začali jsme se soudit, a zatím se stále soudíme. (Více detailů z tohoto soudního příběhu se dozvíte v kapitole Skryté vady, které nám udělaly čáru přes rozpočet.)

A jak jsme chybějící základy a s nimi spojený padající dům a vlhkost v domě řešili v praxi?

Bylo třeba zhodnotit, zda chybějící základy mají nějaký vliv na statiku domu a zda hrozí to, že dům spadne nebo se začne nějak bortit.

Bohužel náš dům stojí ve svahu na “navezené hromadě hlíny.” Bývalý majitel se sice chlubil tím, že je dům po velké rekonstrukci a má nové lité podlahy, nicméně se nepochlubil tím, že pod nimi není ani štěrk, ani drenáž, a že je beton vylitý doslova na prasáka rovnou na hlínu. Zároveň máme hodně mokrý pozemek a jsou tam silné spodní vody, což způsobovalo to, že byl dům důkladně podmáčený a veškerá vlhkost samozřejmě stoupala stěnama nahoru. 

Jako bonus se bývalý majitel rozhodl udělat na pozemku takové terénní úpravy, které normální smrtelník jentak nevymyslí. Odkopal totiž zeminu okolo domu tak, že z jediných základů, které dům měl, vytvořil pohledovou stěnu. Jo, přesně tak, ohodil je omítkou, natřel na bílo, a tímpádem základy už nebyly základy, ale jen zeď.

Střešní okapy taky nebyly nijak odvedené od domu, ale voda tekla přímo pod dům – asi aby dům neměl té vlhkosti málo. Stačilo tedy z naší strany udělat první krok a svést okapy do nádrže, což způsobilo to, že hlína, na které dům stál začala postupně vysychat. Kdo alespoň trochu rozumí fyzice už si jistě představí, co se stane s objemem hlíny, když z ní zmizí vlhkost. Kdo si tipl, že zmenší svůj objem, získává bludišťáka ;) No a jak to schlo, tak nám začal roh domu krásně ujíždět ze svahu dolů.

Nabízelo se několik variant jak všechny neduhy opravit:

A) Manuálně obkopat celý dům a dobetonovat kompletně základy až do nezámrzné hloubky

B) Udělat betonovou injektáž- tj. Přivézt obří míchačku a nainjkektovat tuny betonu pod obvodové zdi domu

C) Zbourat a znovu postavit celý dům od nuly

D) Podbetonovat ujíždějící roh a zasanovat ho ocelovými výztuhami a věncem + odlehčit střechu(výměnit betonovou krytinu za plechovou) + udělat nové podlahy se správnou izolací + podřezat nově postavené základy

E) Všemožné kombinace výše zmíněných postupů

Rozhodli jsme se pro následující variantu:

Zevnitř – Vybourají se podlahy, obkopou se zdi zevnitř, tyto díry se zalejou betonem a udělají se tím nové základy, které dům podrží. Na zemi se natahají drenážní hadice, kterými se bude prohánět vzduch, který bude vlhkost vysoušet. To se pořádně zaizoluje a nakonec se položí podlaha se správnou skladbou.

Zvenku- Vyhrabe se kolem domu kanálek, kam se dá drenáž, dále samozřejmě nopovka a to vše se zasype štěrkem.

Plán byl jasný a tak se začalo. 

Bohužel se ale udělala chyba v režii, a tak nějak nám nikomu nedošlo, že původní podlaha, která byla uvnitř vůbec neodpovídala výšce terénu zvenku. A tak když se to celé zevnitř odkopalo, zpevnilo kari sítěma a vylilo betonem, přišlo se na to, že je to celé špatně.

Při odkrytí stěn se také zjistilo, že jsou v tak špatném stavu, že by se musely ještě hodně vyztužovat ocelovými výztuhami. Ani to ale nebyla garance, že by to celé nespadlo jako domeček z karet. Části hlavní nosné zdi byly třeba postavené místo cihel ze zbylých střešních tašek slepených pouze hlínou.

Finančně by celá náprava vyšla skoro stejně, jako to zbourat, a postavit novou zeď. Proto jsme se nerozhodovali moc dlouho a přistoupili jsme k novému plánu B.

A tak se bouralo a bouralo, až nám zůstala jen díra v zemi. Dnes už s klidem v duši říkáme „Díky bohu za to.“

Nejspodnější část domu, která tedy neměla základy a byla držena jen pofidérní prasklou zídkou, se tedy nakonec celá zbořila a postavila od nuly celá znovu. Poctivě s poctivými základy a základovou deskou.

Vymyslela se sice velká spousta různých řešení, jak dům zasanovat, a náš stavební dozor měl spoustu super nápadů. Bohužel bychom ale nikdy neměli jistotu, a to hlavně ze statického hlediska. Původní dům byl velmi odfláknutý a hrozilo by, že kdybychom vylili nové stropy a jakkoliv bychom dům zatížili, hýbal by se a mohl by nám jednou spadnout na hlavu. Zároveň by se kvůli tomu, že byl částečně pod úrovní terénu, nikdy nepodařilo ho 100% zaizolovat tak, abychom mohli být v klidu, že nám tam někde nebude vzlínat vlhkost.

Sice nám to udělalo čáru přes rozpočet, nicméně dnes jsme štastní, že tato část domu je víceméně novostavba a nemusíme se tedy prát s vlhkostí a plísní, jako tomu bylo doposud. Kdybychom o stavu zdí věděli před jejich odkrytím, určitě bychom neváhali a pro toto řešení bychom se rozhodli daleko dříve.

Pokud vás zajímá něco ohledně chybějících základů nebo řešení vlhkosti u starých domů, určitě nám napište tady, na Instagramu, Facebooku nebo na email, a my vám rádi odpovíme. Sami jsme hodně prohledávali internet ohledně řešení chybějících základů a rádi se podělíme o detaily našeho zjišťování, které jsem sem nijak nerozepisovala.

Hezký zbytek týdne,

Péťa a Vláďa

245716795_10159078903978725_6342382609079389653_n

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *