Kuchyň – Jak vybrat truhláře a ušetřit

Kuchyň bývá jedním z velkých témat při budování nových domovů, protože bez ní to zkrátka nejde. Než se nám tedy naše kuchyň vyrobí, ráda bych se podělila o několik postřehů, které se mohou hodit i vám.

Jelikož máme prostor pro kuchyň opravdu veliký, ale zároveň nemáme možnost nějaké malé místnosti poblíž, ze které bychom udělali spižírnu, rozhodli jsme se udělat kuchyň větší s větším množstvím úložného prostoru právě na potraviny, které by byly jinak schované ve spižírně.

O kuchyni jsme měli jasné představy, takže jsme si ji víceméně vymysleli sami. Hledali jsme tedy jen truhláře, který by nám ji vyrobil. Jelikož jsme si vymysleli dost atypických řešení a zároveň nevšední barvy a materiály, nebyla možnost ji nechat vyrobit v Ikee, XXXLutz ani v jiném podobném obchodě s nábytkem. Naše vysněná kuchyň prostě potřebovala svého speciálního truhláře. Pustili jsme se tedy do hledání.

Oslovili jsme celkem asi 10 truhlářů. Někteří byli známí přátel, valnou většinu jsme však našli na Instagramu, Facebooku a na Googlu podle lokality v blízkosti našeho domečku. Pár z nich nám rovnou řeklo, že do toho nejde, jelikož mají moc práce. Zbylých 7 nám zpracovalo cenovou nabídku.

Kuchyň jsme měli nakreslenou dost přesně i s rozměry, přesně jsme věděli kolik kde bude jakých šuplíků a podobně. Zároveň jsme měli vybraný přesný materiál od značek Egger, Pfleiderer a Querkus, které jsou běžně dostupné v nejčastěji používané prodejně deskových materiálů, kde nakupuje většina českých truhlářů – v Demosu. Proto, když nám truhláři vytvářeli cenovou nabídku, šlo víceméně o rozdíl v ceně práce. Materiál a jeho cena byly pro všechy stejné. Materiál vyšel na cca 120 tis Kč. Většinou se říká, že si truhlář bere cca stejnou cenu za práci jako za materiál, tak jsme byli zvědaví, na kolik nám to nacení.

A teď si držte klobouky :) 

Nejlevnější kuchyň nám byla naceněna na 220 tis bez DPH. Zbývající nabídky byly následující (ceny jsou uvedeny bez DPH):

  • 295 tisíc Kč
  • 322 tisíc Kč
  • 350 tisíc Kč
  • 392 tisíc Kč
  • 418 tisíc Kč
  • 695 tisíc Kč

Asi úplně nejvtipnější byla ta přestřelená nabídka za 695 tisíc, kde dokonce ještě truhlář vybral levnější materiál, protože ten náš byl prý drahý. No nevím nevím.

Zároveň bych ráda zmínila, že bych čekala, že truhlář „Franta z Horní dolní,“ který se zdál jako úplně začínající truhlář bez zkušeností, nabídne nějakou příznivější cenu, a naopak velice zkušení truhláři s výbornými výsledky a lety praxe budou drazí, ale nějak to nakonec bylo celé naopak.

A jaké z toho všeho plyne ponaučení?

Pokud chcete kvalitu a za dobrou cenu, dejte si ten čas a poptejte více truhlářů. Nespoléhejte na to, že váš švára a nebo spolužák Pepa vám to automaticky udělá levněji, jen protože je to známý. Jo, je to opruz poptávat pět lidí a trávit tím spoustu času, ale pokud chcete ušetřit, stojí to za to. 

Pokud si třeba nezvládnete kuchyň sami vymyslet, stále se vyplatí si připlatit třeba 5 tisíc za vytvoření návrhu v nějakém kuchyňském studiu, zajet si do Demosu omrknout vzorníky, a pak poslat nakreslenou kuchyň k nacenění truhlářům, který už vám to jednoduše nacení.

Ono platit 200,300 nebo 700 tisíc za to stejné je sakra rozdíl. To máte za tu cenu fotovoltaickou elektrárnu ke kuchyni zdarma;)

Určitě bych nakonec ještě zmínila, že je třeba toto začít řešit cca třičtvrtě roku až rok před plánovanou realizací, a to nejen kvůli tomu, že dodávky materiálů sakra trvají. Je to i proto, že většina truhlářů už má minimálně na půl roku dopředu vybookováno.

Krásný den všem a zase příště na počtenou.

Péťa

 

Image_6483441

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *