Tak a je to tady, jde se nakupovat. Výběr nemovitosti pro rekonstrukci je vážně oříšek. Člověka by nenapadlo, kolik věcí je třeba před finálním „Ano“ zvážit a nad čím vším je třeba se zamyslet.
Určitě hlavním parametrem při hledání je lokalita a cena.
Co se týče lokality, je určitě fajn si položit následující otázky:

- Jaká je sociální vybavenost místa vašeho nového bydlení?
- Je tam restaurace/hospoda/obchod?
- Pokud ne, jezdí tam třeba rohlik.cz, košík.cz, Tesco či jiné rozvozové služby?
- Jak to je daleko k lékaři/zubaři a jaká je k němu dostupnost?
- Jak je to s dopravou, zvládnu vše vyyřešit s MHD, vlakem apod. nebo potřebuji mít nutně auto? Jaké jsou například výhledy do budoucna co se týče rozšíření možností dopravy ze strany obce?
- Je zde škola/školka/jesličky? Pokud ne a je třeba ve vedlejší vesnici, jak se tam budou děti dopravovat?
- Jaký je územní plán obce, co se tam bude budovat do budoucna nového, kde povedou nové silnice, kde se ještě bude stavět?
- Jací jsou sousedi? Budou dělat problémy při rekonstrukci? Bude se s nima dát domluvit? Nepodnikají v oboru, který vám může znepříjemňovat každodenní život? (zvuk traktorů, nevábné vůně z chovu zvířat, mají penzion a pořádají zde každý víkend svatby…takových nepříjemností může být velká spousta)
- Jak je to daleko do přírody?
- Jaké je sociální vyžití v místě a blízkém okolí?
- Jaké je tam kulturní/sportovní vyžití?
- Rostou zde houby?
- Mají v hospůdce na náměstí Gambrinus nebo Plzeň?
Každý z nás preferuje něco jiného, ale určitě je ideální se zamyslet a napsat si na papír otázky, které jsou pro vás zásadní a klidně si je s sebou vždy nosit na prohlídky, abyste si byli jistí, že se na něco nezapomenete zeptat.
Když se budeme bavit o ceně, musím uznat, že je to velmi složité téma. Člověk sleduje cenu nemovitosti jako takové ale často si zapomene spočítat, na kolik ho vyjdou veškeré vícenáklady, až ji bude dávat dohromady a vyšperkovávat k obrazu svému. Z vlastních zkušeností nyní víme, že kdybychom při koupi věděli, co vše bude třeba opravit a co vše je na domě špatně, určitě bychom si řekli o snížení kupní ceny. Otázkou je ale, jak moc by prodejci byli ochotní jít s cenou dolu na základě našich objevů. V našem případě by nám totiž museli dát dům zadarmo, což je jasné, že by asi nevyšlo. Člověk tedy musí uvážit, jak moc ho nemovitost nadchla a jak moc je ochotný ještě zainvestovat navíc do její opravy. V dnešní době velké poptávky je totiž bohužel i při koupi ruin a starých staveb takový problém, že se o ně lidé perou, a tudíž kdybychom chtěli moc velkou slevu při koupi my, přišel by zkrátka někdo jiný, kdo by si vad nevšiml a nemovitost by koupil i za nabízenou cenu.
Každopádně jsme minimálně mohli být více připravení na rekonstrukci, kdybychom nepodcenili prohlídku a kdybychom si o domu více zjistili. V příští kapitole se tedy podělíme o nešvary, které jsme na našem domečku přehlédli při prohlídce, a o chyby, které jsme udělali. Třeba alespoň vám pomohou k tomu, dát si větší pozor už při koupi.
Mějte se prima a brzo zase na viděnou.
Péťa a Vláďa
